Za nami bardzo słodki dzień, prawdziwe święto miodu! W ostatnią niedzielę sierpnia na wielickim rynku odbyło się tradycyjne już Wielickie Miodobranie. Po raz piętnasty zorganizowane przez Wielickie Centrum Kultury wraz z pszczelarzami z Wielickiego Koła, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła.
Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele św. Klemensa oraz przemarszem na Rynek Górny przy akompaniamencie Orkiestry Dętej PODSTOLICE. Na wielickiej scenie nie zabrakło oczywiście muzycznych akcentów takich jak: występ ZPiT „Raciborsko”, Zespołu Tańców Regionalnych z Kokotowa, ZPiT „Pogórze Wielickie”, Orkiestry Dętej „Koźmice”, Duetu „Ale Babki”, zwieńczeniem dnia był program muzyczno – kabaretowy zatytułowany „Gdybym był bogaty…” w wykonaniu Doroty Helbin, której towarzyszyli: Krzysztof Korzeniowski, Wojciech Habela, a akompaniowali Wojciech Wachułka na fortepianie, Wojciech Marcinowski na skrzypcach.
Wśród licznych atrakcji znalazły się również elementy edukacyjne z zakresów pszczelarstwa, swoją wiedzę można było poszerzyć dzięki prelekcjom „Fantastyczne życie pszczół” oraz „Co nam dają pszczoły” wygłoszonym przez pszczelarza Jacka Nowaka.
Jak na Miodobranie przystało wybraliśmy wspólnie najsmaczniejszy miód. Wybór był nie lada wyzwaniem. Zwycięzcą został miód z Pasieki „Nad Świdówką” Romana Szlachty , II miejsce zajął miód z Pasieki „Sułów” Mariana Stasika, III miejsce zajął miód z Pasieki Misio Moniki Gruca – Kostuch i Mieczysława Kostucha.
Na naszych najmłodszych czekały liczne warsztaty: lania świeczek z wosku pszczelego, robienia zioło-miodu, zdobienia form z gipsu, balonowe warsztaty, sadzenia roślin, gry tematyczne, a także konkurs plastyczny zorganizowany przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy z Krakowa.
W budynku Wielickiego Centrum Kultury odbyło się również spotkanie autorskie z Tatianą Tokarczuk – Błażusiak – autorką książki „Rośliny kwitną w akwareli. Leksykon niekonwencjonalny”.
Podczas Wielickiego Miodobrania swoje stanowisko zaprezentowali również Ekodoradcy, gdzie można było zasięgnąć porad dot. wymiany pieców, OZE. Dzieci mogły zagrać w eko grę i eko quizy.
W trakcie wydarzenia wraz z Caritasem Wieliczka zbieraliśmy datki, które pomogą rodzinie pani Małgosi Łoziczonek, której dom ucierpiał w trakcie powodzi. Dziękujemy wszystkim za okazane wsparcie.