W niedzielny wieczór wspaniałym koncertem zainaugurowaliśmy VII edycję Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wieliczce. Publiczność powitała Dyrektor Wielickiego Centrum Kultury Magdalena Kot, która podkreśliła honorowy patronat i zaangażowanie w ten projekt Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła oraz Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie prof. dra hab. Wojciech Widłaka, jak również gospodarza niedzielnego koncertu – ks. dra Wojciecha Olszowskiego, stojącego na czele Parafii św. Klemensa.
Z kolei w szczegóły związane z programem i repertuarem koncertu oraz jego artystami gości wydarzenia wprowadził Jakub Woszczalski. Przed zgromadzoną w kościele publicznością wystąpili: sopranistka Aleksandra Zamojska, organista Henryk Krawczyk oraz wielicki Chór Kameralna Marana Tha pod dyrekcją Piotra Windaka, który działa już od blisko trzydziestu lat przy Parafii św. Klemensa w Wieliczce. W bogatym repertuarze koncertu znalazły się utwory wybitnych kompozytorów, m. in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy też Williama Byrda i Mikołaja Gomółki.
Kościół świętego Klemensa kryje w swoich podziemiach małą, ale zachwycającą perłę, którą jest Krypta pod Kaplicą Morsztynów i to ona zajęła miejsce szczególne podczas tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Po raz pierwszy w historii tego przedsięwzięcia zgromadzona publiczność miała okazję odwiedzić ten zachwycający kościelny skarbiec, w którym eksponowane są unikatowe zabytki, w tym piękna późnogotycka monstrancja. W pierwszej kolejności odtworzone zostało nagranie pochodzące z koncertu specjalnego w Krypcie Morsztynów. Koncert ten odbył się w tygodniu poprzedzającym inaugurację Festiwalu, a udział w nim wzięli znakomici artyści, w tym muzycy, którzy od lat angażują się w organizację Festiwalu – Piotr Młynarczyk (viola da gamba), Hubert Niewiadomski (baryton), Ewa Rzetecka-Niewiadomska (klawesyn) oraz Jakub Woszczalski (organy). Po koncertowym wprowadzeniu publiczność została zaproszona do zwiedzania Krypty, a rolę przewodniczki po tym pięknym zakątku Kościoła św. Klemensa pełniła Klementyna Ochniak-Dudek – kierownik Działu Sztuki i Etnografii Muzeum Żup Krakowskich. Na kolejny koncert w ramach Festiwalu zapraszamy już za miesiąc. I tym razem czeka nas festiwalowa nowość – 29 października o godz. 17.00 po raz pierwszy przeniesiemy się do wnętrza drewnianego kościółka św. Sebastiana, by wysłuchać koncertu w wykonaniu Krzysztofa Kani oraz Airis String Quartet. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!