Gdy za oknem miesiąc maj, a na wielickim Rynku Górnym pojawiają się plenerowa scena i kawiarniane ogródki to znak, że wielkimi krokami zbliża się kolejny sezon letni z RYNKIEM W CENTRUM KULTURY!
RYNEK W CENTRUM KULTURY to nasz sztandarowy projekt, pod patronatem Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, na który każdego roku składa się kilkadziesiąt kulturalnych wydarzeń plenerowych. Są to liczne koncerty, imprezy familijne z animacjami i zabawami dla dzieci, przedstawienia teatralne, konkursy i wiele, wiele innych. Jak zawsze szykujemy dla Was program pełen atrakcji, w którym oprócz stałych punktów programu, takich jak Przegląd Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, Dzień Pszczoły, czy Wielickie Miodobranie, nie może zabraknąć (często zaskakujących) nowości.
Tegoroczna inauguracja projektu RYNEK W CENTRUM KULTURY będzie absolutnie wyjątkowa – główny plac w centrum Wieliczki zamieni się w wielką scenę teatralną i salę balową za jednym zamachem. Na koniec zabierzemy Was ponadto w niezwykłą – bo holograficzną – podróż sentymentalną po poprzednich edycjach naszego projektu. Jak zawsze zadbamy również o atrakcje dla naszych najmłodszych widzów. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem:
20 maja 2023 r. od godz. 18.00, Rynek Górny w Wieliczce
Godz. 18.00 Teatr Szczęście: „Klaun Feliks”
📍Kilka słów o Teatrze:
Teatr Szczęście łączy to, co najlepsze w kabarecie, stand-upie, klaunadzie i improwizacji. Występowali w nim najbardziej utytułowani krakowscy komicy i aktorzy komediowi, którzy w autorskich spektaklach starają się pokazać zabawne oblicze teatru, wysmakowany humor i żart na najwyższym poziomie. Celem Teatru Szczęście jest jedno: wywołanie uśmiechów, które widzowie rozsieją po mieście i zaniosą do domów, budując tym samym tzw. szczęście ogólne. Szczęście, którego nie dają karty, pieniądze ani miłość, szczęście, które ma zawsze głupi i którego – na szczęście! – ma się więcej niż rozumu… Pomysłodawcą i twórcą Teatru Szczęście jest Andrzej Talkowski, komik, magik, klaun, mim, kabareciarz, jeden z artystów Piwnicy pod Baranami.
📍I kilka kolejnych o spektaklu:
Klaun Feliks wędruje w za dużych butach, z wózkiem przepełnionym kolorowymi walizkami i klaunowskim spojrzeniem na świat w sercu. Gdy znajduje płatek róży, jest przekonany, że ktoś zostawił go celowo, aby innym sprawić radość. Grosik na chodniku to według niego obdarowanie ogromnym bogactwem. W jego oczach płatek, grosik, piórko odmieniają i upiększają świat. Dzięki licznym talentom Feliks sprawia, że rzeczy niepozorne stają się ważkimi, z niczego rodzi się piękno, a pustka okazuje się pełnią. A ponieważ klaun powinien umieć właściwie wszystko, Feliks również trochę się popisuje… ale jak na klauna przystało wie, że ze wszystkich talentów, jakie posiadamy, największy to talent do miłości.
godz. 18.45 Pokaz sukni balowych w wykonaniu grupy „Eli Babki”
godz. 19.00 Przemarsz par wraz z Orkiestra Dęta Podstolice
godz. 19.15 Międzypokoleniowy Polonez na 100 Par
godz. 20.00 Teatr KTO: „Arcadia”
📍Kilka słów o Teatrze:
Teatr miejski KTO z siedzibą na krakowskim Podgórzu. Na swoim koncie ma ponad 80 tytułów, zarówno tych na scenie jak i na ulicy, które łącznie obejrzało około 3 000 000 widzów z Polski i całego świata. Teatr gościł w ponad 250 miastach, 40 krajach i na 5 kontynentach. W trakcie blisko 300 zagranicznych podróży KTO prezentował swoje spektakle m.in. w Brazylii, Chinach, Iranie, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Korei Południowej, Kostaryce, Meksyku, Tunezji, USA i niemal wszystkich krajach Europy.
📍I kilka kolejnych o spektaklu:
Spektakl „Arcadia” to malownicza opowieść o życiu i wszystkich jego etapach. Dzięki impresyjnym obrazom, pełnym ruchu, kolorów i dźwięków możemy na chwilę zwolnić i dostrzec to, co jest naprawdę ważne. W wielu momentach będziemy śmiać się w głos, w innych zrobi się nostalgicznie. Nowoczesność podkreślona choreografią, minimalistyczną scenografią (9 ławek) i różnorodną gatunkowo muzyką (m.in. Dead Can Dance, Stevie Wonder, Doris Day, aranżacja popularnej piosenki żołnierskiej „Rezerwa” skomponowana przez Janusza Grzywacza, wreszcie aria z „Madame Butterfly”) zetknie się z typowym dla reżysera Jerzego Zonia klimatem lat 50. i 60. Spektakl, inspirowany poezją Tadeusza Różewicza zostawia nas z odwiecznym pytaniem o sens życia. Et in Arcadia Ego – I ja żyłem w Arkadii. Gdzież więc jest ta nasza Arkadia? Gdzie jej szukać? I przede wszystkim – czy warto?
Tuż po spektaklu – holograficzny pokaz wspomnień – Rynek w Centrum Kultury
Ponadto atrakcje dla dzieci: malowanie buzi, skręcanie balonów.
Podczas wydarzenia odbędzie się akcja charytatywna na rzecz małego Leosia.
Więcej informacji znajdziecie tutaj: