🇵🇱🇵🇱🇵🇱 KONCERT W BREDZIE ORAZ W BRUKSELI Z OKAZJI DNIA FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, DNIA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ ORAZ ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA 🇵🇱🇵🇱🇵🇱
W dniach od 1 do 5 maja 2024 r. Stowarzyszenie Muzyczne Chór Camerata, który działa pod patronatem Wielickie Centrum Kultury, w ramach promocji i upowszechniania tradycji Polski za granicą, obył swoją kolejną 27 podróż artystyczną. Tym razem śladami generała Stanisława Maczka dowódcy I Dywizji Pancernej i Honorowego Obywatela Bredy. Wydarzenie odbyło się dzięki środkom finansowym województwa małopolskiego.
Swoją podróż zespół prowadzony przez Izabelę Szota, rozpoczął w Memoriale gen. Stanisława Maczka w Bredzie (Holandia). Tu na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym spoczywają zarówno prochy Generała, jak i 162 polskich żołnierzy. Złożeniu biało – czerwonej wiązanki towarzyszył śpiew chóru „ Wojenko, wojenko, co za moc jest w tobie, kogo ty pokochasz w zimnym leży grobie”. Warto przytoczyć w tym miejscu słowa Króla Willema Alexandra, umieszczone przy wejściu do Memoriału: „Holenderska wolność jest po części oparta na polskim bohaterstwie. Tego w Holandii nigdy nie zapomnimy”. Bo Breda to najbardziej Polskie miasto w Holandii. Tam polskość, wdzięczność i szacunek dla Polaków czuje się na każdym kroku. Chór Camerata odwiedzał najważniejsze miejsca pamięci: – czołg niemiecki, zarekwirowany przez żołnierzy gen. Maczka, a podarowany miastu Breda w pierwszą rocznicę wyzwolenia 29.10.1945 r., – Pomnik Wdzięczności mieszkańców Bredy dla polskich żołnierzy, – Kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, – Cmentarz wojenny w Lommel gdzie spoczywają polscy żołnierze.
Podróż artystyczna Cameraty to przede wszystkim koncerty. Pierwszy miał miejsce 2 maja, W dniu Święta Flag RP, Święta Polini i Polaków za granicą, w polskiej Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bredzie, drugi – 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, w kościele Św. Elżbiety w Brukseli (Belgia). Obydwa koncerty poprzedziły uroczyste, ubogacone śpiewem chóru Msze Święte, w których uczestniczyła Polonia holenderska i belgijska. W Brukseli przybyłych gości oraz zgromadzonych wiernych przywitał ambasador RP w Brukseli Rafał Siemianowski, a podniosłą atmosferę podkreśliły poczty sztandarowe, oraz grupa rekonstrukcyjna Dywizji Pancernej.
Chór Camerata pod dyrekcją Izabeli Szoty, przy akompaniamencie Agnieszki Korczyńskiej rozpoczął koncerty wykonaniem najstarszej polskiej pieśni „Bogurodzica” Orszak śpiewających chórzystek niosących światło pokoju, był dopełnieniem pięknego tekstu. W czasie koncertu rozbrzmiewały utwory kompozytorów polskich oraz pieśni patriotyczne. Do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych niezwykle ochoczo włączyła się także licznie zgromadzona publiczność. Słowa finałowej pieśni „Gdzie bądź się spotkamy, spotkamy się przecie, zawsze Polakami, chociaż w innym świecie” wywołały ogromne wzruszenie wśród publiczności. Owacjom na stojąco i bisom nie było końca. Dlatego też wspólnie z publicznością chór zaśpiewał Barkę, którą szczególnie umiłował sobie nasz rodak Papież Jan Paweł II. A na sam koniec zabrzmiała pieśń niosąca wielkie i ważne przesłanie „Miłujcie się”, bo pokój to wielki dar, który trzeba pielęgnować, zwłaszcza we współczesnym świecie.