KGW Sygneczów
Koło Gospodyń Wiejskich w Sygneczowie powstało w 1934 roku, dzięki społecznej postawie Jadwigi i Feliksa Beaupre, właścicieli dworu i gospodarstwa rolnego w Sygneczowie. Koło zrzeszało wówczas 30 członkiń. Z ich poparciem w tym samym roku założono we wsi przedszkole, które mieściło się, podobnie jak Koło Gospodyń Wiejskich, w budynku dworskim. Organizowano kursy w zakresie gospodarki rolnej i hodowli. Z inicjatywy Jadwigi Beaupre, dr nauk medycznych, rozwijało się czytelnictwo; oddała ona bowiem własną bibliotekę do dyspozycji mieszkańców. Panie z Koła uprawiały 2 arowe działki, które otrzymały od właściciela dworu. Współdziałały również z założonym wówczas Kołem Młodzieży Wiejskiej i powołaną przez właściciela dworu Ochotniczą Strażą Pożarną . Działalność Koła Gospodyń Wiejskich przerwał wybuch II Wojny Światowej.
Reaktywacja Koła nastąpiła pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia z inicjatywy działaczki społecznej, późniejszej sołtys Sygneczowa Anieli Koczary. Koło zrzeszało wówczas 25 członkiń, a jego działalność polegała przede wszystkim na organizowaniu życia kulturalnego mieszkańców wsi, kontynuowaniu i pielęgnowaniu tradycji ludowych, organizacji kursów oświatowych, podejmowaniu czynów społecznych, między innymi przy budowie kościoła, urządzaniu ogródków przydomowych, braniu udziału w różnych konkursach organizowanych przez władze wojewódzkie, powiatowe i gminne naszego regionu (konkursy potraw regionalnych, wystawy wieńców dożynkowych, obrzędów ludowych np. „Wesele Krakowskie” itp.) oraz uroczystościach kościelnych związanych z tradycją chrześcijańską.
Od 1996 roku Kołem Gospodyń Wiejskich w Sygneczowie kieruje Zofia Machnik. 12 członkiń kultywuje najlepsze tradycje swoich poprzedniczek, wzbogacając je o nowe wartości, takie jak: programy edukacyjne, kursy komputerowe, wycieczki krajowe i zagraniczne organizowane przez same członkinie jak i Gminę Wieliczka. Swoje przepisy gospodynie publikowały w trzech książkach kucharskich wydanych przez Gminę Wieliczka i jednej wydanej przez Powiat Wielicki. W ramach grantu prowadzonego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Wieliczce, Koło gościło uczestników projektu z 7 państw europejskich.
W roku 2014 Koło obchodziło 80-lecie istnienia, prezentując swoją historię podczas 199. spotkania z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” w ramach prezentacji miejscowości Sygneczów. Rok później Koło współorganizowało uroczystość otwarcia budynku świetlicy środowiskowej w Sygneczowie. W świetlicy członkinie Koła spotykają się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej, prowadząc zajęcia rękodzielnicze oraz przygotowując się do udziału w imprezach i uroczystościach organizowanych przez instytucje gminne. Ważnym aspektem działalności jest coroczne kultywowanie tradycji dożynkowych i obchodów święta plonów wspólnie z Parafią pw. Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Sygneczowie.
Koło Gospodyń Wiejskich od zawsze bierze czynny udział we wszystkich ważnych wydarzeniach odbywających się w Sygneczowie. Panie z Koła współpracują z Urzędem Miasta i Gminy w Wieliczce, Wielickim Centrum Kultury oraz z innymi Kołami Gospodyń Wiejskich w realizacji rozlicznych projektów społeczno-kulturalnych.
Za swoją bogatą działalność Koło Gospodyń Wiejskich w Sygneczowie zostało uhonorowane wieloma dyplomami i wyróżnieniami.