KGW Podstolice

Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Podstolicach sięga drugiej połowy lat 40-tych i początku lat 50-tych ubiegłego stulecia, kiedy to gospodynie z Podstolic utworzyły Zrzeszenie Gospodyń Wiejskich. Ich główną motywacją była chęć współpracy dla dobra ogółu mieszkańców wsi oraz kultywowanie miejscowych tradycji. Równocześnie gospodynie zabiegały o utworzenie przedszkola dla lokalnych dzieci, co ostatecznie udało się zrealizować.
W latach 60-tych z inicjatywy podstolickich gospodyń w gromadzkich dożynkach w Sygneczowie udział wzięły dziewczęta z Podstolic, które wręczyły ówczesnemu dyrektorowi Kopalni Soli w Wieliczce wieniec dożynkowy, wykonując przyśpiewki ułożone specjalnie na tę okazję przez Anielę Koczarę z Sygneczowa. Dziewczęta te do dzisiaj są członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich, które ludowe tradycje i zwyczaje przekazują kolejnym pokoleniom mieszkańców Podstolic. W kolejnych latach gospodynie wciąż angażowały się w przygotowania lokalnych uroczystości; wraz z komitetami społecznymi organizowały zabawy ludowe, festyny, wiejskie dożynki, a także „Tradycyjny opłatek” i „Święcone jajka”.

Potrzeba kultywowania obrzędów przekazywanych z pokolenia na pokolenie sprawiła, iż w początku lat 80-tych podstolickie gospodynie wznowiły działalność Koła; powołano zarząd i nową przewodniczącą – Władysławę Sargę. Gospodynie ponownie czynnie włączyły się w życie kulturalne i społeczne swojej miejscowości. Organizowały kursy gotowania i pieczenia, kroju i szycia oraz szydełkowania i robienia na drutach. Wspólnie z komitetem budowy szkoły oraz budowy sieci gazociągowej w okresie Świąt Bożego Narodzenia obchodziły z kolędą miejscowe domy.. Brały również udział w organizowaniu dożynek wiejskich i gminnych oraz licznych uroczystości kościelnych.
Do dnia dzisiejszego panie z Koła uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez Wielickie Centrum Kultury – , finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Przeglądach Potraw Regionalnych oraz spotkaniach z cyklu „Smakowite Czwartki” i „Słodkie Wtorki”. Prezentują własny wypiek wiejskiego chleba, ciast i ciasteczek oraz tradycyjne dania polskiej kuchni wiejskiej.
Za całokształt pracy, kultywowanie tradycji kulinarnych jak również zwyczajów związanych z obrzędami nawiązującymi do Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy członkinie Koła wielokrotnie zdobywały dyplomy oraz nagrody pieniężne i rzeczowe.
Na przestrzeni tych lat zmieniało się kierownictwo w Kole; Władysławę Sargę zastąpiła Grażyna Chlebda, a obecnie funkcję przewodniczącej pełni Józefa Sikora.