KGW Mała Wieś

Koło Gospodyń Wiejskich w Małej Wsi powstało w latach 60-tych XX wieku. Jego pierwszą przewodniczącą została Bronisława Gawlik, która swą energią i entuzjazmem zarażała inne kobiety ze wsi. Organizowała ona wiele wycieczek i pielgrzymek po różnych zakątkach Polski. W ówczesnych latach założyła „Zespół Taneczny”, który za swoją działalność otrzymał nagrodę w postaci 6 kompletów strojów krakowskich.
Kobiety w tamtych czasach chętnie organizowały kursy tańców regionalnych i ludowych. Drewniany barak służył wówczas jako świetlica środowiskowa, w którym działało powstałe w tym czasie „Kółko Teatralne”.
Kolejną przewodniczącą została pani Aniela Krupa, która z czasem pełniła również funkcję sołtysa wsi. Pani Krupowa zasłynęła w Małej Wsi jako poetka ludowa, pisząca piękne wiersze, przyśpiewki weselne, skecze i scenariusze na dożynki. Oto jeden z wierszy pani Anieli Krupy:

Gdy życie trudniej płynie, gdy się w szarość zmienia,
Trzeba porozweselać wszelakie spojrzenia.
Od wieków już poeci, o tym to pisali,
Jak schodzili się starsi, jak się spotykali.
W słomianych chatach niskich na ławach siadali,
I o różnych to sprawach wciąż dyskutowali.
Współczucie wyrażali, jak pomóc radzili,
I jedni wciąż dla drugich życzliwymi byli.
Tak w życiu być powinno, nie trzeba nas szkolić,
Aby żyć też dla innych, wspólnie troski dzielić.
Dzisiaj zniknęły strzechy, jest piękna świetlica,
Ale też inni ludzie, często znieczulica.
Nie pozwólmy by ona, wśród nas się szerzyła,
Aby sprawa bliskiego obojętną była.
Łączmy się, pomagajmy, gdy smutek i trwoga
Bośmy jedną rodziną, no i dziećmi Boga.

Aniela Krupa organizowała również kursy gotowania i pieczenia. W tym czasie została również zmodernizowana kuchnia w Domu Ludowym, dzięki czemu panie mogły doskonalić swoją sztukę kulinarną. Uruchomiona została wypożyczalnia naczyń na przyjęcia okolicznościowe, a gospodynie otrzymały w prezencie magiel elektryczny od Kółka Rolniczego z Koźmic Wielkich, z którego usług korzystali nie tylko mieszkańcy Małej Wsi, ale także sąsiednich miejscowości.
Kolejnymi przewodniczącymi Koła zostały: Krystyna Nowak, Krystyna Starzec, Joanna Stryszowska, Józefa Kurek, Maria Kwiecińska oraz Dorota Kania.

Koło Gospodyń Wiejskich działa nieprzerwanie od momentu założenia. Gospodynie brały udział w licznych konkursach. Jednym z nich był „Konkurs na najbardziej ukwieconą wieś”, w którym zajęły II miejsce w gminie. Organizowały również półkolonie podczas wakacji dla dzieci, których rodzice i dziadkowie pracowali przy żniwach.
Środki na swoją działalność panie z KGW pozyskiwały, organizując bale sylwestrowe i zabawy taneczne. Dzięki tym funduszom organizowały dla mieszkańców wsi imprezy okolicznościowe, takie jak „Opłatek”, „Święcone jajko”, „Dzień Kobiet”, „Dzień Babci”, „Mikołajki” oraz wyjazdy do kina czy też teatru. Dużą popularnością cieszyły się spotkania z cyklu „Druga szansa”, na które zapraszane były osoby udzielające porad w zakresie wielu dziedzin życia.
Koło współpracuje z Grupą Kolędniczą z Małej Wsi, dla której szyło ich pierwsze stroje. W kolejnych latach wspólnymi siłami udało się pozyskać środki unijne na zakup pięknych strojów krakowskich dla pań oraz oryginalnych strojów dla Grupy Kolędniczej.
Koło Gospodyń Wiejskich z Małej Wsi niezmiennie włącza się w inicjatywy na terenie gminy: Przeglądy Potraw Regionalnych, Dożynki Gminne, Wigilię na rynku, wielicki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, czy też spotkania z cyklu „Smakowite Czwartki” w Wielickim Centrum Kultury.
Funkcje przewodniczącej pełni Elżbieta Kruk.