KGW Iskry Mietniowa

Z kroniki historii wsi, którą prowadziła Zofia Batko wiemy, iż Koło Gospodyń Wiejskich w Mietniowie zostało założone w 1937 roku przez Marię Kurowską, Wiktorię Klimczyk i Annę Musiał. Działalność Koła koncentrowała się wówczas przede wszystkim wokół kursów szycia, gotowania, robienia przetworów owocowych i garmażeryjnych. Panie organizowały również konkursy na ogródki warzywne, kwiatowe oraz hodowlę kurcząt. W następnych latach przewodniczącą gospodyń z Mietniowa została oddana pracy społecznej i wierna tradycjom Zofia Kostuch. Funkcję sekretarza pełniła Zofia Batko, która w ostatnich latach swojej działalności została również jego przewodniczącą. Ówczesnym skarbnikiem była natomiast Józefa Iskra. Koło Gospodyń Wiejskich współpracowało z Klubem Rolnika, Kółkiem Rolniczym, Zespołem Tanecznym i Związkiem Młodzieży Wiejskiej. Gospodynie brały również udział w organizacji takich uroczystości wiejskich jak: zabawa sylwestrowa, zabawa andrzejkowa, wiejskie dożynki, czy też Dzień Kobiet.
W połowie maja 2013 r. z inicjatywy sołtys Mietniowa Józefy Sosin odbyło się zebranie Rady Sołeckiej, podczas którego po 10 latach przerwy wznowiona została działalność Koła Gospodyń Wiejskich. Impulsem do podjęcia takich działań było rozpoczęcie budowy świetlicy środowiskowej – miejsca spotkań lokalnej społeczności, w tym także mietniowskich gospodyń. Do czasu otwarcia świetlicy panie spotykały się w siedzibie „Milca” u Jana i Teresy Szawica.
Reaktywowane Koło otrzymało nazwę „Iskry Mietniowa”, która nawiązywać ma do „iskry” inwestycyjnej, która pozwoliła na budowę wyczekiwanej świetlicy środowiskowej, placu zabaw i przedszkola, a także do Anny Iskry – fundatorki szkoły w Mietniowie.
Obecnie Koło Gospodyń Wiejskich organizuje i pomaga przy organizacji wielu wydarzeń na terenie wsi, wśród których wymienić należy: „Powitanie lata”, Pikniki Rodzinne przy Szkole Podstawowej, „Święto plonów”, finał konkursu „Kapliczki, krzyże przydrożne i figury świętych”, uroczystości jubileuszowe 55-lecia Zespołu Regionalnego „Mietniowiacy”, warsztaty kulinarne i rękodzielnicze dla przedszkolaków, zabawy andrzejkowe i karnawałowe, „Majówki” przy kapliczce. Panie udzielają się również podczas uroczystości religijnych przy kościele w Pawlikowicach, takich jak Fatima, procesja Bożego Ciała, Odpust, święcenia kapłańskie.
Jednocześnie „Iskry Mietniowa” biorą udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i uroczystościach na terenie gminy: Dożynki Gminne, Wigilia dla mieszkańców, finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Dni św. Kingi, „Wieliczka skręca linę” czy też spotkania z cyklu „Smakowite Czwartki” w Wielickim Centrum Kultury.
W 2014 roku gospodynie wzięły udział w konkursie „Produkt Lokalny”, organizowanym przez Lokalną Grupę Działania „ Wielicka Wieś”, podczas którego wyróżnienie otrzymał ich „Cebulak Mietniowski”. Zdolności kulinarne pań z Mietniowa docenione zostały również podczas Przeglądów Potraw Regionalnych. W 2014 roku w Janowicach bezkonkurencyjny okazał się mietniowski podchmielony indyk z morelami, a w 2017 roku w Pawlikowicach Nagrodę Publiczności i Grand Prix otrzymała przygotowana przez panie pascha wielkanocna. W tym samym roku gospodynie uczestniczyły również w pierwszym spotkaniu z cyklu „Babski Kocioł” zainicjowanym przez Wielickie Centrum Kultury, podczas którego serwowały śledzia z marynowanymi gruszkami.
Przewodniczącą Koła „Iskry Mietniowa” jest sołtys wsi Józefa Sosin.
1, 2, 3,
Na zdjęciach gospodynie z Mietniowa od lewej: Krystyna Konopka, Zofia Wandas, Czesława Klimczyk, Janina Ferlag. Spotkania odbywały się w domu u Pani Zofii Wandas w dużej grupie kobiet, lata 1973-74.