KGW Gorzków

Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzkowie powstało po II wojnie światowej. Jego pierwszą przewodnicząca została Lubina Stachura. Kolejną długoletnią przewodniczącą była Anna Surówka.
Jedną z pierwszych inicjatyw Koła było wybudowanie w 1946 roku studni przy miejscowej szkole podstawowej, z której korzystali również lokalni mieszkańcy. Dzięki zaangażowaniu kobiet organizowano zabawy, dożynki i inne uroczystości. Z kolei współpraca z Gminą Wieliczka i Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach pozwoliła na organizację szkoleń oraz kursów gotowania, pieczenia, kroju i szycia. Kobiety wyjeżdżały na wycieczki, zajmowały się chowem i sprzedażą kurcząt, uprawiały rzadko spotykane gatunki róż, rozprowadzały nowe odmiany roślin ozdobnych oraz krzewów owocowych. Koło zakupiło i wypożyczało naczynia kuchenne oraz drobny sprzęt rolniczy, np. siewnik do buraków, opryskiwacz, żmijkę do czyszczenia zboża, szatkownicę do kapusty. W 1991 r. zmarła Anna Surówka. Przez kilkanaście następnych lat aktywność gorzkowskich gospodyń uległa ograniczeniu ale przetrwała tradycja corocznego wicia wieńca dożynkowego i uroczystego, obrzędowego święcenia go w kościele.

W grudniu 2007 roku powstało Koło Przyjaciół Gorzkowa, będące „spadkobierczynią” Koła Gospodyń Wiejskich. Jego przewodniczącą została Krystyna Król. Od tego czasu gospodynie podtrzymują tradycje i obyczaje, starając się przekazywać je młodemu pokoleniu. Co roku w okresie Wielkanocy wykonują okazałą palmę zdobioną bibułowymi kwiatami, a po żniwach wiją misterny wieniec, by uczestniczyć w parafialnych i gminnych dożynkach. Od kilku lat zwyczajem stało się organizowanie wraz ze Szkołą Podstawową i Ochotniczą Strażą Pożarną noworocznego kolędowania, w którym uczestniczy lokalna społeczność. Koło dba także o zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez gromadzenie dawnych przedmiotów codziennego użytku oraz pamiątek związanych z historią wsi. Ważną formą działalności jest organizowanie wycieczek krajoznawczych oraz wyjazdów do teatru i kina.
Koło Przyjaciół Gorzkowa bierze udział w gminnych konkursach oraz projektach realizowanych przez Wielickie Centrum Kultury, m. in. w Przeglądach Potraw Regionalnych, „Smakowitych Czwartkach”, Wigilii dla mieszkańców, wielickim finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz w balach karnawałowych.
Celem gospodyń z Gorzkowa jest dążenie do dobrej współpracy w ramach inicjatyw podejmowanych na terenie powiatu, gminy, parafii, a szczególnie we własnym środowisku.