KGW Brzegi

Koło Gospodyń Wiejskich w Brzegach powstało w 1965 roku. Jego pierwszą przewodniczącą została Emilia Duda. W kolejnych latach funkcję tę pełniły Janina Słowik (od 1970 roku), Helena Maćkowska (od 1972 roku), Maria Smęder (od 1993 roku) oraz Maria Paluch (od 1995 roku). Szczególnie zasłużona dla lokalnej społeczności byłą Helena Maćkowska, która przez lata pracy wykazała się niezwykłym poświęceniem i zaangażowaniem.
W początkach swojej działalności panie mierzyły się z problemami lokalowymi i nie miały stałego miejsca spotkań. Organizowały wówczas różnorodne festyny, zabawy i dożynki, a uzyskiwany z tej działalności dochód przeznaczały na wsparcie budowy miejscowego Domu Kultury.

Dzięki działalności swoich poprzedniczek obecnie panie mogą korzystać z budynku Domu Kultury w Brzegach, w którym organizują takie wydarzenia jak „święcone jajko”, spotkanie opłatkowe, zabawę andrzejkową i sylwestrową, warsztaty tworzenia palm wielkanocnych oraz pieczenie i dekorowanie pierników dla dzieci. Do tradycji należy również organizowane każdego roku Pożegnanie lata w Brzegach.
W 2005 roku gospodynie z Brzegów jako jedyne Koło z gminy Wieliczka wzięło udział w Jarmarku św. Michała na krakowskim rynku, zdobywając wówczas III miejsce. Z kolei w 2007 roku panie zostały zaproszone do udziału w Dniach Otwartych TVP Kraków. Przygotowana na tę okazję „Kiszka Flisaka” cieszyła się ogromnym powodzeniem.
Gospodynie z Brzegów chętnie włączają się również do wszelkiego rodzaju akcji pomocowych; w czasie powodzi w 2010 roku zapewniały posiłki dla zabezpieczających wały strażaków.
Ogromnym wyróżnieniem dla Koła Gospodyń z Brzegów była możliwość powitania papieża Franciszka w Domu Miłosierdzia podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.
Po zakończonych uroczystościach związanych z wizytą Ojca Świętego na Campus Misericordiae gospodynie sprzątały sektory wspólnie z wielickimi samorządowcami.

Jednocześnie gospodynie biorą udział w wydarzeniach kulturalnych i konkursach organizowanych na terenie gminy, zdobywając nagrody i wyróżnienia, m.in. I miejsce za tradycyjny wieniec (Dożynki w Sułkowie 2012 oraz Dożynki w Strumianach 2014), I miejsce za „Kiszke Flisaka” (Dożynki w Podstolicach 2014). Panie uczestniczą również w projektach realizowanych przez Wielickie Centrum Kultury – „Smakowite Czwartki”, „Wigilia na Rynku”, finał WOŚP, Przeglądy Potraw oraz „Słodkie Wtorki”.
Od 2009 roku funkcję przewodniczącej Koła sprawuje Krystyna Sendorek.