Zespół Regionalny „Mietniowiacy”

Zespół Regionalny MIETNIOWIACY jest jednym z najstarszych w Małopolsce. Powstał w roku 1960.  Stanowi wielopokoleniową społeczność kultywującą tradycje regionu krakowskiego i okołowielickiego. Repertuar Zespołu stanowią tańce, przyśpiewki, obrzędy ( Wesele Mietniowskie, obrzędy wielkanocne i okołowiosenne okolic Wieliczki,  unikalna w skali kraju Siuda Baba),  zbierane przed laty w najbliższej okolicy i opracowane scenicznie oraz tańce narodowe. Przez ponad 60 lat działalności Zespół uczestniczył w wielu festiwalach folklorystycznych, zdobywając liczne nagrody i promując polską i regionalną kulturę ludową w większości krajów Europy. Odwiedził Czechy, Węgry, Słowację, Bułgarię, Serbię, Macedonię, Grecję, Albanię, Niemcy, Francję, Włochy, Rosję, Ukrainę. Występował podczas prestiżowych wydarzeń kulturalnych oraz na festiwalach ogólnopolskich, takich jak Babiogórska Jesień, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Wesele Kurpiowskie w Kadzidle, Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej Lato nad Świną w Świnoujściu, gdzie w kolejnych trzech edycjach ( 2004-2006) zdobywał nagrody : I nagrodę za suitę regionalną, Grand Prix – Perłową Muszlę Bałtyku za całokształt prezentacji, jak również dla kapeli i solistki Zespołu.

MIETNIOWIACY wielokrotnie uświetniali wydarzenia odbywające się na terenie Miasta
i Gminy Wieliczka – Barbórkę, Dni św. Kingi. Z inicjatywy Marii Idzi, kierownika Zespołu, w Wieliczce przez osiem lat ( 2011-2019) organizowano Festiwal
Poznajemy Kulturę Europy, podczas którego publiczność wielicka mogła podziwiać prezentacje zespołów
z różnych krajów.

Przez lata swojej działalności MIETNIOWIACY upowszechniali polską kulturę ludową, prowadząc liczne warsztaty i pokazy, dla grup polskich i zagranicznych, m. in. z Japonii, Niemiec, Francji. Występowali przed księżniczką Tajlandii. Prezentowali obrzęd Siudej Baby w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Zespół brał także udział w ciekawych wydarzeniach artystycznych nie mających charakteru folklorystycznego – Dniach Morza w Świnoujściu, 10 Narodowym Czytaniu, organizowanym przez wielicką Mediatekę, gdzie, wraz z grupą Drama Art., zaprezentował się w spektaklu teatralnym „ Moralność Pani Dulskiej” w stylistyce retro.

Społeczność zespołu stanowi kilka grup. Najstarsi członkowie to osoby po 60 roku życia, najmłodsi – dzieci w wieku przedszkolnym. Grupa podstawowa to młodzież licealna
i studencka. Zespół spełnia ogromną rolę w integracji międzypokoleniowej  kultywując postawy patriotyczne i przekazując tradycyjne wartości. Najważniejsze odznaczenia to: 

  • Medal „ ZASŁUŻONY KULTURZE – GLORIA ARTIS”, wraz z indywidualną nagrodą – medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” dla kierownika Zespołu, Marii Idzi, oraz dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” Za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej” dla Katarzyny Chorobik – choreografa i muzyka. 

  • Nagroda Ministra Kultury w dziedzinie ochrony i upowszechniania kultury narodowej. 

  • Medal Sejmiku Województwa Małopolskiego w kategorii „Kultura”. 

  • Nagroda „ Perła Powiatu Wielickiego” za całokształt działalności w obszarze kultury ludowej. 

  • Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka za 2015 rok, w kategorii „ Wydarzenie Roku” za Jubileusz 55-lecia działalności Zespołu. 

  • Medal Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczki. 

Zespołowi towarzyszy kapela w składzie:

Nadia Ćwiek, Elżbieta Samek, Maciej Pułka – skrzypce

Artur Kabaja, Aleksander Bicz, Jerzy Grabowski – akordeon

Jan Pułka, Wiesław Popiołek – kontrabas

Filip Windak – trąbka

Kierownictwo artystyczne nad Zespołem sprawują Maria Idzi, Katarzyna Chorobik, Sławomir Machno, zaś organizacyjne – Elżbieta Sendor.