Zespół Pieśni i Tańca „Raciborsko”

Zespół Pieśni i Tańca „Raciborsko” powstał w 1993 roku. Członkowie zespołu występując w oryginalnych strojach ludowych prezentowali suity z regionu krakowskiego, rzeszowskiego oraz łowickiego, a także tańce śląskie. W swoim repertuarze zespół posiadali także tańce góralskie z regionu beskidzkiego.

Grupa uświetniała występami lokalne imprezy. Swój repertuar prezentowała podczas licznych wydarzeń kulturalnych na terenie całej gminy i powiatu: z okazji dożynek, Barbórki oraz na Dniach św. Kingi. Tancerze z Raciborska wielokrotnie uczestniczyli w świątecznym kiermaszu na Rynku w Krakowie oraz w obchodach Święta Chleba. W okresie Świąt Bożego Narodzenia zespół wykonywał kolędy i pastorałki. Najnowszym przedsięwzięciem grupy są układy tańca z gatunku hip-hop, połączone z elementami folkloru.

Zespół pracował w trzech grupach wiekowych: 5-8 lat, 9-12 i grupa najstarsza, która reprezentowała wieś i gminę na wielu festiwalach i przeglądach w kraju  zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Członkowie „Raciborska” występowali również za granicą – gościli kilkakrotnie w Niemczech i Francji, a także w Czechach, Hiszpanii i na Węgrzech.

Najważniejsze osiągnięcia:

1995 r. – udział  w Krajowym Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Kielcach;

2003 r. – kilkugodzinny Koncert Jubileuszowy, podczas którego zaprezentowali się wszyscy artyści z trzech grup wiekowych zespołu;

2012 r. – udział w dwudniowym Festiwalu Folklorystycznym „Co kraj to obyczaj” zorganizowanym w Ruścu (woj. łódzkie) i Sielpi (woj. świętokrzyskie).

Profesjonalizm i prezencję zespołu wyróżniano na przeglądach zespołów ludowych („Krakowski Wianek” w Szczurowej, Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych   w Łoniowej).  Członkowie „Raciborska” wzięli również udział w nagraniu do programu telewizyjnego „Ziarno”. Swoją obecność grupa zaznaczyła także podczas wielickiego etapu wyścigu Tour de Pologne w 2012 roku oraz pozowała do zdjęć opublikowanych w przewodniku „Wielicka wieś spacerem po gminie”. W roku 2006 zespół nagrał płytę z melodiami ludowymi.

29 czerwca 2013 r. świętowano Jubileusz 20-lecia istnienia zespołu

Wieloletnim opiekunem zespołu była Małgorzata Bugaj. Przez dziesięć lat choreografem zespołu był Janusz Przepióra, a akompaniatorem, niemal od początku do września 2008 roku, Maciej Ziobro. W 2002 r. choreografem została Monika Gólska. W ciągu ostatnich lat z zespołem współpracowało kilku muzyków. Obecnie akompaniatorem byłAdam Wygoda, jego uczeń Mateusz Dańda i Kamil Cygan (akordeoniści) oraz Mateusz Smyda (klarnecista) i Karolina Pieprzyk (skrzypce).

Zespół zakończył swoją działalność z końcem grudnia 2021 r.