Grupa Twórcza „W wolnej chwili”

I tak to się zaczęło

 Historia Grupy Twórczej „W wolnej chwili” ma swój początek w 2006 roku, kiedy to odbyły się pierwsze zajęcia malarskie. Zorganizowano je z inicjatywy mieszkańców Wieliczki, pragnących w sposób aktywny i twórczy uczestniczyć w życiu miasta, jak również rozwijać swoje artystyczne pasje. Proces tworzenia i radość towarzysząca zmaganiom artystycznym jest potrzebą wielu osób. I to one stały się przyczyną, dla której podjęto skuteczne działania w celu zorganizowania grupy twórczej, wsparte przez Hannę Kozioł, ówczesną dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. Pierwszą instruktorką grupy była Bogna Sroka, a od 2008 roku jest nią Anna Dziadkowiec, absolwentka ASP w Krakowie. Od momentu powstania po dziś dzień Grupa Twórcza „W wolnej chwili” działa nieprzerwanie.

Artyści – amatorzy chętnie uczestniczą w imprezach kulturalnych na terenie Wieliczki i poza nią –  brali udział w aukcji prac na rzecz odnowy wielickich pomników na Cmentarzu Komunalnym, zorganizowanej przez  Stowarzyszenie Przyjaciół Wieliczki „Wieliczka – Wieliczanie”, a także w aukcjach na rzecz Wielkiej  Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Podczas „Dni Kingi” i „Festiwalu wielickich artystów” członkowie Grupy prezentowali swoje prace i zachęcali mieszkańców miasta do aktywności artystycznej oraz rozwijania pasji. Prowadzili również warsztaty ze studentami Uniwersytetu III Wieku, wprowadzając uczestników w świat sztuki i malarstwa, a także odkrywali tajemnice plastyki z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 3. Obu akcjom towarzyszyły wystawy prac. Grupa współpracuje również ze  Stowarzyszeniem  „Moje Krzyszkowice”, a jej  członkowie uczestniczyli w plenerach malarskich „Krzyszkowickie lato” i „Wędrówki ze sztuką”, którym towarzyszyły poplenerowe wystawy.

Kim są członkowie Grupy?

Kilkunastoosobowym zespołem ludzi w różnym wieku i o rożnym stopniu zaawansowania artystycznego; uczestnictwo w Grupie nie wiąże się z żadną selekcją – każdy może spróbować własnych sił w tej wyjątkowej przygodzie ze sztuką. Spotykają się więc przy wspólnym malowaniu osoby, które dopiero zaczynają działać artystycznie i takie, którym malarstwo towarzyszy od dawna. Ci pierwsi nie posiadają może doświadczenia,  ale za to ogromną potrzebę wyrażenia się poprzez sztukę. Czasem  powody są też inne,  może z pozoru bardziej błahe –  chodzi o zwyczajne spędzenie czasu w miłej atmosferze. Są jednak i tacy, którzy malują bądź rysują od dłuższego już czasu, a chcieliby móc o swojej twórczości z kimś podyskutować.

Po kilku latach wspólnej pracy klimat spotkań stał się wyjątkowo przyjacielski. Nie ma między artystami – amatorami żadnych barier. Chętnie razem pracują i oglądają swoje prace. Wspólnie też wybierają miejsca plenerów i spotkań tak, aby każdy znalazł w nich coś dla siebie.

Warsztaty malarskie i nie tylko

Są to zajęcia z rysunku i malarstwa, przeznaczone dla osób dorosłych. Takich, które w wolnej chwili chcą rozwijać swoje, dotychczas pomijane w codziennym życiu talenty. Spotkania odbywają się co tydzień, w czwartki, w pracowni plastycznej Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. Właśnie wtedy, wśród rwetesu i krzątaniny dnia codziennego, każdy z nich odnajduje ową „wolną chwilę”, przeznaczaną na realizację głęboko tkwiących w nich potrzeb wyrażenia siebie.

Wspólne zajęcia rozwijają zdolność współpracy oraz dzielenia się uwagami. Prowadzone w czasie spotkań dyskusje, na temat prac malarskich czy rysunkowych, pozwalają zauważyć błędy nie tylko prowadzącemu, ale także każdemu z uczestników. Wspólne korygowanie ich stało się jednym z elementów wspólnego procesu twórczego. Analiza porównawcza daje również szansę zaobserwowania możliwości każdego z uczestników na tle grupy. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia ich samych, ale przede wszystkim daje prowadzącemu pełny obraz sytuacji w grupie jako całości.

Wystawy

Grupa Twórcza „W wolnej chwili” ma w swym dorobku ponad 40 wystaw krajowych i zagranicznych. Prace twórców oglądać można przede wszystkim w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, pod którego patronatem działają, i gdzie dwa razy do roku (wrzesień, luty) organizowane są wystawy tematyczne. Przygotowania do wystawy zapoczątkowane zostają wspólnym wyborem tematu, który następnie realizowany jest podczas warsztatów w Centrum. Wystawa jest końcowym etapem, prezentującym różne interpretacje tematu przewodniego – jednak zawsze pokazywane na niej prace tworzą spójną całość, co przy tak odmiennych osobowościach twórców stanowi nie lada osiągnięcie. Początkowo artyści – amatorzy malowali wyłącznie akwarele. Z czasem jednak chęć rozwoju i poznawania nowych sposobów wyrazu artystycznego pozwoliły im odkryć także malarstwo temperowe, akryl oraz najbardziej tradycyjny olej. Obecnie tworzą w różnych technikach, zależnie od indywidualnych upodobań.

Dotychczasowe wystawy:

 • „W wolnej chwili”— „Dwory polskie”
 • „Deszczowe pejzaże”— „Wielickie klimaty”- „Martwa natura”
 • „Zimowe pejzaże”
 • „Czas się zatrzymał… w Lanckoronie”
 • „Rabka nie tylko Zdrój”
 • „Szczawnica 2010”
 • „ A to Polska właśnie”
 • „Polska niezwykła”
 • „Smak i zapach”
 • „U źródeł”
 • „Impresje w kolorze”
 • „Żywieckie klimaty”
 • „Wspomnienie jesieni”
 • „Blisko nieba stoją Tatry”
 • „Przemijanie”

i wiele innych. Goszczono ich wielokrotnie również w Niepołomicach, gdzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się wystawy:

 • „Niepołomice, wczoraj i dziś – pędzlem malowane”— „Dwory i dworki”
 • „Wieliczka- miasto na soli”
 • „Zapach lata”
 • „Czar zimy w malarstwie”

W Rabce, Galeria Miejski Ośrodek Kultury „Pod Aniołem” prezentowała prace z cyklu „Urokliwa Wieliczka”,  zaś MOK w Bochni – „Akwarele”.

Grupa miała również zaszczyt zaprezentować swoją twórczość w Niemczech, w ramach współpracy miast partnerskich Wieliczki i Bergkamen. Był to tygodniowy plener malarski, w którym uczestniczyli także artyści z Niemiec, Turcji i Francji, zakończony wystawą w tamtejszej galerii miejskiego muzeum. Nosiła ona tytuł „Europa 4 000 i jeden dzień”.

Inne wystawy to:

 • „Wenecja – miasto na wodzie”, kawiarnia „ U Jacka i Moniki”, Kraków
 • „Koty”- wystawa kotów rasowych, Kraków
 • „Grodkowice”- pałac Żeleńskich w Grodkowicach
 • „Więc chodź, pomaluj mój świat”, kawiarnia „Cafe Piano”, Wieliczka
 • stała ekspozycja prac w Hotelu Górsko, Wieliczka

Członkowie Grupy organizują także wystawy indywidualne oraz chętnie biorą udział w konkursach malarskich (Bielsko-Biała, Kraków, Warszawa, Rabka, Kielce, Sochaczew), gdzie odnoszą spore sukcesy zajmując I, II, III miejsca oraz zdobywając liczne wyróżnienia.

Plenery malarskie, czyli przyjemność malowania w naturze

Plener malarski jest bardzo ważnym elementem w rozwoju artystycznym. Jest okazją do kształcenia zmysłu obserwacji, wyczula na klimat, nastrój i piękno krajobrazu oraz pomaga w rozumieniu problemów malarskich. Bardzo ważnym aspektem uczestnictwa w plenerach jest możliwość skupienia się nie tylko na twórczej pracy, ale też na rozmowach o sztuce i wymianie doświadczeń warsztatowych.  Codzienne korekty pomagają w rozwoju lub znalezieniu własnych środków wyrazu plastycznego, a praca wśród ludzi o podobnych pasjach działa stymulująco. Plener jest także okazją do utwierdzenia się w rozwoju własnych zainteresowań lub wyboru dalszej drogi artystycznej. Dotychczas plenery malarskie odbyły się w: Nowym Wiśniczu, Lanckoronie, Rabce, Szczawnicy, Sandomierzu, Krynicy, Żywcu, Białce Tatrzańskiej, Zakopanem.

opiekunka Grupy : Anna Dziadkowiec