Chór im. Jana Pawła w Strumianach

Chór imienia Jana Pawła II w Strumianach powstał w 1981 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii strumiańskiej, księdza Andrzeja Turakiewicza. Po raz pierwszy wystąpił 30 sierpnia 1981 roku podczas uroczystości poświęcenia kościoła parafialnego.Pierwotnie chór śpiewał pod kierownictwem Józefa Zguda, a od marca 1997 r. opiekę artystyczną przejął obecny dyrygent Piotr Piwko.

Od 1994 roku zespół działa pod patronatem Miejskiego Domu Kultury, aktualnie Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. Jako Stowarzyszenie Chóralne Ziemi Wielickiej im. Jana Pawła II działa od 2008 roku. Zespół strumiański wykonuje przede wszystkim muzykę sakralną a cappella oraz z towarzyszeniem instrumentalnym, jednakże w swoim repertuarze posiada również utwory świeckie.

Chór aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym parafii strumiańskiej, a także Wieliczki, Krakowa i okolic. Od wielu lat bierze udział w festiwalach i konkursach, i przeglądach chóralnych zdobywając zaszczytne miejsca.

Chór imienia Jana Pawła II w Strumianach w ciągu swojej trzydziestopięcioletniej działalności wystąpił w większości znanych sanktuariów Polski; śpiewał w Bazylice Mariackiej w Krakowie, w Katedrze Wawelskiej, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Występował też w wielu krakowskich szpitalach i domach opieki społecznej.

Koncertował również poza granicami kraju: w Niemczech, we Francji i w Czechach, a także we Włoszech – m.in. w Watykanie, gdzie chórzyści spotkali się ze swoim Patronem Janem Pawłem II. Chór zrzesza ludzi w różnym wieku, różnych profesji i zainteresowań, jednakże łączy ich jedno: pasja śpiewania i miłość do muzyki.

Prezes: Wiesław Nosek
Dyrygent: Piotr Piwko
E – mail: stowarz81@gmail.com
Witryna: http://stowarz81.wix.com/chor-strumiany