Kopalnia Soli “Wieliczka”

Kopalnia Soli „Wieliczka” – Wpisana jest do krajowego rejestru zabytków oraz na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podziemne miasto położone jest na 9 poziomach i sięga do głębokości 327 m. To jeden z nielicznych obiektów górniczych na świecie, który funkcjonuje od czasów średniowiecznych. W II poł. XX w. przekształcono kopalnię w atrakcję turystyczną. Część udostępniona do zwiedzania obejmuje 3,5 kilometrowy odcinek. Szyb Daniłowicza będący częścią kopalni służył do wyciągania soli na powierzchnię, od XIX w. pełni funkcję komunikacyjną.

Kopalnia Soli “Wieliczka” udostępniona jest do zwiedzania codziennie w godzinach:

od 1 kwietnia do 31 października 7:30-19:30*od 2 listopada do 31 marca 8:00-17:00*

W okresie od 26 do 30 grudnia oraz od 2 do 4 stycznia Kopalnia jest czynna od 8:00 do godziny 18:00.

*godzina zamknięcia kas i zejścia do Kopalni ostatniej grupy turystów

Kopalnia jest nieczynna:

1 stycznia
1 dnia Świąt Wielkanocnych ( w Wielką Sobotę czynne do 15:30)
1 listopada
24, 25 grudnia ( 31 grudnia czynne od 8:00-16:00)

W ofercie Kopalni znajdują się:

Trasa turystyczna – najbardziej znany i popularny szlak w wielickiej Kopalni. Prowadzi przez najcenniejsze rejony podziemi – chodniki i komory, przepiękne kaplice, jeziorka solankowe.

Trasa górnicza – to aktywna wyprawa w nieudostępniane do tej pory rejony wielickiej Kopalni. W specjalnym stroju i pod czynnym okiem przewodnika można wcielić się w rolę górników i poznać tajniki ich pracy.

Odkrywamy Solilandię – to znakomita weekendowa propozycja dla rodzin z dziećmi, które lubią aktywnie spędzać czas. Ciekawa wędrówka przez zabytkowe podziemia połączone z odkrywaniem sekretów krainy Solilandii.

fot. MyszkowskiJedo