To była niezapomniana podróż po krajach słowiańskich. W niedzielny wieczór  na wielickim Rynku Górnym rozbrzmiała muzyka z Serbii, Macedonii, Słowacji, Bośni, Ukrainy, Rosji  oraz Słowenii. Na scenie wystąpił zespół Prasłowianki w repertuarze, którego znalazły się takie utwory jak tytułowe „Ajde jano”, „Lojtra”, „Ako umra il zgina”, „Celo selo” i wiele innych.

Historia Zespołu sięga 1959 r., kiedy to dr Zygmunt Wagner utworzył studencką żeńską grupę wokalną „Słowianki”. W niedługim czasie do grupy zaczęto przyjmować także mężczyzn. Powstał zespół taneczny pod tą samą nazwą. Po zakończeniu studiów część członków zespołu zatęskniła za muzyką i śpiewem, a ich fascynacja słowiańską kulturą sprawiły, że po latach zrodził się pomysł nagrania płyty pod szyldem „Prasłowianki”, nawiązującym do nazwy wcześniejszego zespołu.

Efektem tego pomysłu jest zespół Prasłowianki działający od 2009 roku jako wokalno-instrumentalna grupa. W repertuarze zespołu znajdują się ludowe pieśni krajów słowiańskich, głównie bałkańskich w tym: Serbii, Macedonii, Dalmacji, Bośni, Chorwacji. Zespół ma na koncie wspólne występy z „Trubadurami”, „Voxem” z Nigelem Kennedym. Fot. CKiTWieliczka