To była obłędnie słodka niedziela! Za nami XVII Wielickie Miodobranie,które swoim patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł.
Zgodnie z tradycją Miodobranie jest zwieńczeniem sezonu pszczelarskiego i wielkim świętem wszystkich pszczelarzy – prawdziwych pasjonatów swojego fachu, którzy nie tylko pielęgnują tradycyjne pszczelarstwo i dbają o swoje pszczoły, ale również chętnie dzielą się z innymi słodkimi efektami swojej pracy. Z kolei dla naszej publiczności to doskonała okazja do uzupełnienia zapasów w swoich domowych spiżarniach, bo w końcu któż z nas nie lubi miodu? Nie dość, że zdrowy, to jeszcze obłędnie słodki i pyszny
Jak co roku uroczystościom Wielickiego Miodobrania towarzyszył bogaty program artystyczny, na który składały się występy rodzimych zespołów folklorystycznych, koncerty, pokazy, prelekcje i słodkie degustacje oraz całe mnóstwo atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszej części publiczności. Po Mszy Św. w Kościele św. Klemensa goście wydarzenia wzięli udział w przemarszu na wielicki Rynek Górny, któremu wspaniałą muzyczną oprawę zapewniła Orkiestra Dęta „Podstolice”.
Następnie na scenie zaprezentowały się kolejne grupy artystyczne działające pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury – Zespół Pieśni i Tańca „Sułkowianie” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Pogórze Wielickie”. Muzycznych wrażeń dostarczyli ponadto Weronika Kozłowska i Hubert „The Hjub” Charków oraz Gabi Katzer z zespołem. Niezwykle energetycznym punktem programu był Pokaz na trampolinach w wykonaniu @JumpUp Event, po którym każdy z gości wydarzenia mógł wziąć udział w skocznym treningu.
Jak co roku staramy się, aby Wielickie Miodobranie miało również wymiar edukacyjny – w końcu bez pszczół nie mielibyśmy szans cieszyć się zdrowym i pysznym miodem, jak również wieloma innymi owocami i warzywami. O tych małych, pracowitych stworzeniach opowiadał pan Jan Ślósarz – doświadczony pszczelarz i prawdziwa kopalnia wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa.
Jako, że sporą część naszej widowni stanowią rodziny z dziećmi, nie zapomnieliśmy oczywiście o atrakcjach dla najmłodszych – te zapewniły radosne tańce i zabawa z sympatyczną Pszczółką Mają oraz liczne, tematyczne warsztaty – sadzenia roślin z @LeroyMerlin, zdobienia drewnianych zwierzątek, lania świeczek z wosku pszczelego, warsztaty plastyczne prowadzone przez @Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie, warsztaty tworzenia pachnących soli do kąpieli, wspólne dekorowanie ciasteczek oraz skręcanie balonów i malowanie buzi.
Oczywiście nie sposób wyobrazić sobie Miodobranie bez degustacji miodu! Tego mieliśmy pod dostatkiem i w przeróżnych rodzajach. W ramach słodkiej degustacji przeprowadzony został konkurs na najsmaczniejszy miód, który wygrała Pasieka Miód Natura – Stanisław Tomana. Drugie miejsce na podium zajęła pasieka Misio- Monika Gruca – Kostuch, Marek Kostuch. Gratulujemy także pasiece Sułów – Marian Stasik, Hanna Stasik, która zajęła trzecie miejsce w naszym konkursie.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, jak również wszystkim uczestnikom konkursu. Podobnie jak w przypadku większości plenerowych wydarzeń organizowanych przez Wielickie Centrum Kultury, tak i tym razem przeprowadzona została zbiórka charytatywna. Obecnie zbieramy środki na leczenie i rehabilitację Róży Zaręby z Wieliczki. Akcję na rzecz Róży można wspierać również online: https://www.siepomaga.pl/ROZA-ZAREBA,
Na zakończenie serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Wielickiego Miodobrania – pszczelarzom z @Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie oraz z Koła Pszczelarzy w Wieliczce, zespołom, artystom i grupom – jednym słowem wszystkim, którzy zadbali o oprawę
artystyczną wydarzeni LEROY MERLIN i KamiLove – Świece Sojowe oraz wspaniałej wielickiej publiczności. Niech moc będzie z wami.