Wielickie Centrum Kultury

XVI WIELICKIE MIODOBRANIE

Już po raz szesnasty ostatni weekend wakacji w naszym mieście upłynął pod znakiem wielkiego święta miodu! Wszystko za sprawą XVI Wielickiego Miodobrania, które wspólnie z Kołem Pszczelarzy w Wieliczce zorganizowaliśmy na Rynku Górnym w Wieliczce. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł. 

Wielickie Miodobranie tradycyjnie rozpoczęła Msza św. w kościele św. Klemensa w Wieliczce oraz uroczysty pochód z udziałem Orkiestry Dętej „Podstolice”. Oficjalnego otwarcia ze sceny Rynku Górnego dokonali Zastępca Burmistrza ds. społecznych Agnieszka Szczepaniak oraz prezes Koła Pszczelarzy w Wieliczce Adam Czajczyk. W ramach podziękowań za wieloletnią pracę i zaangażowanie zostały wręczone statuetki i odznaczenia, które trafiły do rąk pszczelarzy. Z kolei przedstawiciele Wielickiego Koła Pszczelarzy wręczyli pamiątkowe statuetki upamiętniające 20-lecie reaktywacji ich działalności. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. przedstawiciele samorządu Miasta i Gminy Wieliczka – Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, Zastępca Burmistrza ds.Społecznych Agnieszka Szczepaniak, Zastępca Burmistrza ds. Inwestycji Piotr Krupa, Dyrektor Wielickiego Centrum Kultury Magdalena Kot, Proboszcz Parafii św. Klemensa Wojciech Olszowski oraz Zofia Piechowicz z Zarządu Wojewódzkiego Koła Pszczelarzy. Wśród przybyłych gości znaleźli się również przedstawiciele Powiatu Wielickiego.

W programie tegorocznej imprezy jak zawsze nie mogło zabraknąć licznych animacji i pokazów. W części artystycznej mogliśmy podziwiać występy Zespołu Pieśni i Tańca „Pogórze Wielickie” oraz Zespołu Regionalnego „Mietniowiacy”, koncerty w wykonaniu Orkiestry Dętej „Koźmice” i Kapeli Mietniowskiej oraz wieńczący imprezę koncert największych polskich przebojów w wykonaniu Magdaleny Fudały i Marcina Kurcza.

O wymiar edukacyjny wydarzenia zatroszczył się Jan Ślusarz z Koła Pszczelarzy w Myślenicach, który chętnie dzielił się z publicznością swoją imponującą wiedzą na temat pszczelarstwa i roli pszczół w przyrodzie. 

Z kolei o wyśmienite nastroje wśród najmłodszych zadbała sympatyczna Pszczółka Maja wraz z towarzyszącymi jej Misiem Kubusiem i Wielickim Skarbnikiem, którzy wręczali dzieciom upominki i słodkie małe conieco. Wśród atrakcji znalazły się ponadto warsztaty sadzenia roślin prowadzone przez Leroy Merlin, warsztaty lania świeczek z wosku pszczelego, zdobienie form z gipsu, skręcanie balonów, malowanie buzi, warsztaty plastyczne, balonowe warsztaty, brokatowe tatuaże i warsztaty robienia ziołomiodu. 

Oczywiście największą atrakcją popołudnia był wielicki miód i inne produkty pszczele pochodzące z pasiek tegorocznych wystawców, wśród których znalazły się: Pasieka „Sułów” Hanna Stasik, Marian Stasik, Pasieka „Lekarka” Maria Leśniak, Pasieka „Misio” Monika Gruca-Kostuch, Mieczysław Kostuch, Pasieka „Miód Natura”, Pasieka „Nad Świdówką” oraz Pasieka „M.A.J”.

Jak zawsze degustacja miodów połączona została z konkursem na najsmaczniejszy miód. W tym roku podniebienia wielickiej publiczności podbiła Pasieka „Miód Natura”. Drugie i trzecie miejsce przypadło kolejno Pasiecie „Misio” oraz Pasiece „M.A.J.”. 

To był naprawdę wyjątkowy dzień! Dziękujemy za udział i dobrą zabawę. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu. Wszystkim Pszczelarzom życzymy wiele radości z realizowanej pasji i satysfakcji z pracy z pszczołami! Fot.

Wielickie Centrum Kultury

Exit mobile version