Jak co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia wielicki Rynek Górny zamienił się w najsłodsze miejsce w mieście. Wszystko za sprawą tradycyjnego Wielickiego Miodobrania, które już po raz czternasty zorganizowało Wielickie Centrum Kultury wspólnie z Kołem Pszczelarzy w Wieliczce pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła.

W programie tegorocznej imprezy nie mogło zabraknąć muzycznych wrażeń i licznych atrakcji dla dzieci. Na scenie zaprezentowali się: Orkiestra Dęta „Koźmice”, duet wchodzący w skład zespołu Reflection Band oraz wokalno-instrumentalny zespół Yanabanda, który w tym roku obchodzić będzie 25-lecie działalności. Najmłodsi uczestnicy bawili się z kolei podczas spektaklu teatralnego opowiadającego zabawne przygody Pippi Skarpetki oraz towarzyszących mu animacji. Niesłabnącą popularnością wśród dzieci jak zwykle cieszyło się również malowanie buzi w fantazyjne wzory i motywy z bajek.

Jak na Miodobranie przystało na gości wydarzenia czekało całe mnóstwo pszczelich akcentów. Sporą dawkę merytorycznej wiedzy z zakresu pszczelarstwa zapewnili pszczelarze z Wielickiego Koła Pszczelarzy, którzy opowiadali o ciekawostkach związanych z ich pracą. Podczas imprezy przeprowadzony został również dla najmłodszych konkurs pt. „Owad – mój przyjaciel”.

Wspominając o konkursach, warto zaznaczyć, że na scenie odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom zabawy zorganizowanej na fan page`u Wielickiego Centrum Kultury. Słodkie upominki trafiły do rąk szczęśliwców, którzy jako pierwsi podali trafne odpowiedzi w krzyżówce sprawdzającej wiedzę z zakresu pszczelarstwa.

Nie sposób wyobrazić sobie Wielickiego Miodobrania bez tradycyjnego kiermaszu produktów pszczelich. Podobnie jak w ubiegłych latach zarówno w sobotę, jak i w niedzielę uczestnicy wydarzenia mieli okazję zakupić słoiki z różnorodnymi gatunkami miodu, miód pitny, słodycze, figurki odlane z wosku pszczelego czy też naturalne kosmetyki na bazie produktów pszczelich.

W roku zupełnie innym niż wszystkie dotychczas, kiedy to za sprawą pandemii wiele wydarzeń ze świata rzeczywistego przeniosło się do sieci, pojawiła się również swoista nowość. Przez kilka kolejnych tygodni, począwszy od Dnia Pszczoły, Wielickie Centrum Kultury prowadziło transmisje na żywo, dzięki którym pasjonaci pszczelarstwa mieli okazję poznać liczne ciekawostki związane z tym fachem i przyjrzeć się życiu w pasiece „od kuchni”. Każdorazowo odsłony naszej Bzz! TV oglądało kilka tysięcy odbiorców – serdecznie dziękujemy za tak ciepły odbiór!

Wszystkim Pszczelarzom życzymy wiele radości z realizowanej pasji i satysfakcji z pracy z pszczołami!