KGW Chorągwica
Koło Gospodyń Wiejskich w Chorągwicy zawiązały w 1946 roku kobiety, działające w tym czasie przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Pierwszą przewodniczącą została Agnieszka Dębowska, która tę funkcję sprawowała do 1980 roku.
W początkach swej działalności gospodynie aktywnie włączyły się w pomoc przy budowie pierwszego w województwie Domu Ludowego. Wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną organizowały zabawy taneczne, dożynki i występy kolędnicze, z których cały dochód przeznaczały na wyposażenie OSP oraz świetlicy w Domu Ludowym. Podobnym zaangażowaniem wykazały się w drugiej połowie lat 60-tych XX w., kiedy to rozpoczęła się budowa nowego obiektu – Domu Strażaka. Kobiety pomagały na budowie, gotowały posiłki i sprzątały teren prac budowlanych.
W nowo budowanym Domu Strażaka gospodynie rozszerzyły swoją działalność; organizowały kursy szycia, szydełkowania i gotowania, rozpowszechniały hodowlę kurcząt we współpracy z Kółkiem Rolniczym, w czasie żniw opiekowały się dziećmi rolników (prowadząc tzw. „Dzieciniec”), wypożyczały sprzęt domowy, a także organizowały prace społeczne, promujące kulturę i podtrzymywanie tradycji regionalnych.
W 2005 roku nastąpiła reaktywacja działalności Koła Gospodyń z Chorągwicy. 15-osobowa grupa gospodyń nawiązała wówczas współpracę z OSP, Radą Sołecką, Radą Parafialną, Przedszkolem Samorządowym w Mietniowie , czy też Zespołem Regionalnym „Mietniowiacy”. W wyniku tej współpracy gospodynie gościły międzynarodowych gości Miasta i Gminy Wieliczka, m. in. z Japonii, Francji, Niemiec, Holandii, Serbii, Słowacji, Rosji i Włoch.
W tym czasie wielokrotnie doceniano twórczość artystyczną i zdolności kulinarne gospodyń (m. in. I miejsce za najładniejszy wianek Nocy Świętojańskiej w Małej Wsi, I miejsce za wieniec dożynkowy w 2009 roku, I miejsce w konkursie „Tradycje kucharskie od Wieliczki aż do Tatr” za najlepszą potrawę mięsną). W 2012 roku podczas Dożynek Gminnych w Sygneczowie podbiły podniebienia jury, prezentując „Chorągwickie kajpuski” – pierogi pieczone z białym serem i miętą. W tym samym roku wzięły udział w nagraniu programu telewizyjnego pt. „Świąteczne zwyczaje w Małopolsce”.
W 2011 roku z Koła Gospodyń Wiejskich wyłoniła się Grupa Śpiewacza „Chorągwianki”, która objęta została patronatem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. Od marca 2014 roku wszystkie działania połączone zostały w Stowarzyszeniu Kobiet Aktywnych w Chorągwicy. Gospodynie niezmiennie biorą udział w wielu wydarzeniach organizowanych na terenie gminy: wielickim finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Dniach św. Kingi, Dożynkach lokalnych i Gminnych, a także podczas występów okolicznościowych w Krakowie. Ponadto organizują warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży w szkołach i na świetlicach.
W swojej miejscowości od lat organizują również uroczystości z okazji Dnia Kobiet, Dzień Dziecka, czy też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz bożonarodzeniowych.
Obecnie przewodniczącą gospodyń z Chorągwicy jest Zofia Dubiel.