KGW Byszyce
Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Byszycach
Koło Gospodyń Wiejskich w Byszycach zostało założone 27 stycznia 1964 r. Pierwszą przewodniczącą Koła została Irena Bugaj, która pełniła tę funkcję przez 30 lat. Do tej pory zachowały się dyplomy, które otrzymywała za długoletnią, pełną zaangażowania pracę społeczną. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego stulecia gospodynie organizowały różnego rodzaju kursy, np. gotowania, pieczenia, robienia koktajli, szycia, haftu, czy układania kompozycji kwiatowych. Sprowadzały również kurczęta do odchowu, brojlery oraz cielęta. Brały udział w konkursach na czystość wsi, przydomowych ogródków kwiatowych i warzywnych, uprawiały zioła. Za czasów pani Bugaj powstała wypożyczalnia naczyń, szatkownic do kapusty i siewników. Założono też mleczarnię. Gospodynie uczestniczyły w szkoleniach rolniczych (wszystkie zdawały egzamin z wyróżnieniem), organizowały dożynki, wycieczki, wyjazdy do kina i teatru. W czasie żniw organizowały tzw. „Dzieciniec” dla dzieci rolników, zapewniając im opiekę na czas wzmożonych prac polowych. Ściśle współpracowały z Kółkiem Rolniczym, Ochotniczą Strażą Pożarną i kierownictwem szkoły. Organizowały spotkania opłatkowe, wigilijne, a także zabawy taneczne, aby wspólnie przeżywać radosne chwile po trudach pracy na roli.
W roku 1993 roku funkcję przewodniczącej przejęła Stanisława Kurowska. Wówczas członkinie Koła podjęły się organizowania imprez dochodowych, dzięki czemu powstała nowa wypożyczalnia naczyń stołowych. Zostały również ufundowane organy i witraż do miejscowego kościoła, a także ogrodzenia krzyża i świece. Gospodynie własnoręcznie zrobiły stroje krakowskie. Podtrzymywały tradycję wicia wieńca dożynkowego. Ich spotkania przy kawie i herbacie stały się regularne. Omawiały na nich organizację wydarzeń kulturalnych, a także przygotowywały drobne upominki świąteczne dla osób chorych i starszych. Organizowały wiele wycieczek autokarowych w różne zakątki kraju.
Obecnie wszystkie dotychczasowe tradycje Koła Gospodyń Wiejskich z Byszyc są kontynuowane. Gospodynie współpracują z organizacjami działającymi na terenie swojej miejscowości oraz angażują się w sprawy Kościoła, troszcząc się o jego wystrój i wyposażenie. Ponadto regularnie szydełkują, zajmują się koronkarstwem, rzeźbą w owocach i tworzeniem bibułowych kwiatów. Starają się też o poszerzenie i odmłodzenie grona, poprzez rekrutację coraz młodszych kobiet w swoje szeregi.
Lokal, w którym znajduje się siedziba KGW Byszyce, mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Obie organizacje mogą liczyć na wzajemną pomoc przy organizacji różnych uroczystości. Ich działalności przychylny jest również sołtys wsi. Wspólnie biorą udział w przygotowaniach „Szlachetnej Paczki”. KGW współpracuje także z redakcją lokalnej gazetki „Sprawy Byszyc”. Na łamach tego czasopisma publikowane są cykliczne artykuły tematyczne redagowane przez członkinie Koła: Alinę Uberman – „Zdrowie z natury” i materiały dla najmłodszych oraz Michalinę Strokę – „Cudowne zakątki Małopolski”.
Koło współpracuje z Gminą Wieliczka, Wielickim Centrum Kultury oraz ze stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania. Gospodynie biorą udział w przeglądach i konkursach wieńców dożynkowych, potraw wielkanocnych, przygotowaniach degustacji potraw regionalnych, a także angażują się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, orszak „Trzech Króli” oraz Święto Strażaków.
Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Byszycach jest Krystyna Sajdak