🎶 Prawdziwa siła muzyki rodzi się we wspólnym brzmieniu.
26 kwietnia w Kino Wielicka Mediateka wybrzmiała moc muzyki dętej. Publiczność miała okazję usłyszeć bogactwo dźwięku m.in. klarnetów, trąbek i puzonów, które wspólnie stworzyły pełną emocji atmosferę.
🎷 Wydarzenie odbyło się w ramach międzypowiatowych eliminacji Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY – konkursu, który od lat stanowi nie tylko przegląd najlepszych orkiestr dętych Małopolski, lecz także hołd dla kunsztu, pasji i energii, jakie niesie ze sobą wspólne muzykowanie w jednym rytmie.
zgromadzonych gości powitał dyrektor Wielickiego Centrum Kultury, Filip Banaś.
Wśród publiczności obecni byli również:
– Ewa Ptasznik – Wicestarosta Powiat Wielicki
– Beata Chorobik – Dyrektor Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce
🎺 Publiczność miała przyjemność wysłuchać niezwykle zróżnicowanych programów w wykonaniu orkiestr z 4 powiatów. Każda z nich wniosła na scenę własny styl i lokalny charakter. Serdecznie gratulujemy wszystkim zespołom znakomitych prezentacji.
Eliminacje pełne emocji i wysokiego poziomu artystycznego postawiły przed komisją konkursową niezwykle trudne zadanie. Występy orkiestr były wyrównane i imponujące, a ostateczne decyzje zapadły po wnikliwych obradach.
✨ W składzie jury znalazło się grono doświadczonych ekspertów:
– prof. płk SG Stanisław Strączek – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, przez wiele lat związany z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, założyciel Szkoły Muzycznej I stopnia w Łącku oraz wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych MCK „Sokół” w Nowym Sączu
– Bartłomiej Koszarek – etnolog, regionalista i muzyk, dyrektor Bukowiańskie Centrum Kultury – Dom Ludowy
– Piotr Czajczyk – muzyk, prezes Wielickiego Towarzystwa Muzycznego
Sekretarzem była Ewa Banaś – specjalistka ds. animacji kultury i muzyki w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, koordynator Festiwalu
Poniżej prezentujemy laureatów:
🏆 W kategorii Orkiestr Małych:
– Pierwsze Miejsce i Puchar Dyrektora Wielickiego Centrum Kultury: Orkiestra Jerzmanowice
– Drugie Miejsce: Krakowska Orkiestra Dęta
Wyróżnienie: Orkiestra Dęta OSP Przytkowice
🏆 W kategorii Orkiestr Średnich:
– Pierwsze Miejsce i Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka: Orkiestra dęta „Solvay”
– Pierwsze Miejsce i Puchar Starosty Wielickiego: Orkiestra Koźmice
🏆 W kategorii Orkiestr Dużych:
Pierwszego Miejsca nie przyznano.
– Drugie Miejsce: Basztowa Concert Band
Etap finałowy Festiwalu odbędzie się w Nowym Sączu w Miasteczku Galicyjskim Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w dniach 26 – 28 czerwca 2026 r.
Tegoroczna edycja odbyła się pod honorowym patronatem: Rafała Ślęczki – Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka oraz Roman Ptak – Samorządowiec – Starosty Powiatu Wielickiego.
Wszystkim zespołom gratulujemy niezwykle wysokiego poziomu artystycznego i pięknych występów!