Jedno jest pewne, ten rok przejdzie do historii jako inny niż wszystkie. Zupełnie inaczej niż do tej pory – w zmienionej formule, z mniejszym rozmachem, bez masowych koncertów odbyło się największe święto naszego miasta, czyli Dni św. Kingi.

Tym razem zgodnie z odgórnymi zaleceniami – postawiliśmy na aktywny wypoczynek i dużą porcję świeżego powietrza :-)

Od piątku 24 lipca do niedzieli 26 lipca bawiliśmy się podczas plenerowych atrakcji w różnych zakątkach naszego miasta, które przygotowaliśmy dla mieszkańców, podtrzymując tym samym wspólne celebrowanie dnia patronki górników. Tegoroczne Dni św. Kingi rozpoczął koncert piosenek dla małych i dużych „Abecadło z pieca spadło w wykonaniu Moniki Małgorzaty Lis i Sary Lejmel oraz kino plenerowe przed Wielicką Mediateką, podczas którego publiczność obejrzała klasykę polskiej komedii – film „Chłopaki nie płaczą“.

Przez kolejne dwa dni większość atrakcji czekała natomiast w sercu miasta – na wielickim Rynku Górnym. W czasie gdy na scenie prezentowali się kolejni artyści – Orkiestra Dęta „Hejnał“ z Byszyc, Kapela Mietniowska, Anielski Orszak, Słowiany, Zespół Pieśni i Tańca „Pogórze Wielickie“, Reflection Band, Dudzik/Salus oraz Weronika Kozłowska wraz z Hubertem Charków wokół sceny czekały dodatkowe atrakcje. Najmłodsi mogli w twórczy sposób spędzić czas na specjalnym stanowisku z animacjami dla dzieci, a w niedzielę poznać nowe przygody Doktora Dolittle podczas rodzinnego przedstawienia teatralnego. Sportowym akcentem był natomiast pokaz UKS Judo King Wieliczka.

Wśród imprez towarzyszących znalazały się aż trzy wystawy. Pierwsza z nich – „Dawna Wieliczka“ to plenerowa ekspozycja, którą wciaż jeszcze oglądać można na Trakcie Solnym. Zobaczycie na niej fotografie pochodzące z rodzinnych albumów mieszkańców naszego miasta, często w szczególnych dla nich chwilach. Sporą część wystawy stanowią zdjęcia wykonane w podwielickich miejscowościach, na których odnaleźć można pamiątki najważniejszych wydarzeń w życiu lokalnej społeczności – uroczystości religijne, dożynki, przełomowe mecze piłkarskie. Z kolei w Wielickim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy „Inna rodzina“, ukazującej niezwykłe, pełne miłości i bliskości relacje osób z ograniczoną sprawnością intelektualną i ruchową, a więc tematu, którego próżno szukać na co dzień na pierwszych stronach gazet i portali. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających w terminie do 12 września. W dziecięcej strefie Wielickiej Mediateki można podziwiać natomiast fantastyczne ilustracje w ramach wystawy „Podążaj za kotem“.

W myśl zasady „cudze chwalicie, swego nie znacie“ wspólnie z wielickim oddziałem PTTK zaprosiliśmy mieszkańców miasta do udziału w wycieczkach krajoznawczych po okolicy. W sobotę mieliśmy okazję podziwiać malowniczą trasę z Huciska do Lednicy Górnej, a po trudach maszerowania odpocząć i zregenerować siły podczas grilla do świetlicy w Lednicy Górnej. Niedziela upłynęła natomiast pod znakiem krótkich wypraw po terenie samego miasta. O najważniejszych obiektach sakralnych i pomnikach podczas dwóch wycieczek opowiadał prezes wielickiego PTTK Jacek Kasprzycki. Dla tych, którym nie udało się załapać na wspólne zwiedzanie z PTTK, ale wciąż mieli ochotę poznać uroki Wieliczki z zupełnie innej strony, przygotowaliśmy nie lada gratkę – quest o nazwie „Wieliczka – ludzie i miejsca“.

Kolejną porcję emocji dla całych rodzin połączoną z aktywnością na świeżym powietrzu zapewniła gra miejska Puchar Rodzin, przygotowana przez Wielickie Centrum Kultury wspólnie z harcerzami z hufca ZHP Wieliczka. Uczestnicy zabawy mieli za zadanie odszukać zaginione klejnoty z zaręczynowego pierścienia św. Kingi. Na trasie gry czekało całe mnóstwo zagadek i gier zręcznościowych, a na szczęśliwców, którym udało się skompletować najpiękniejsze okazy przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody.

Skoro o nagrodach mowa, warto wspomnieć jeszcze o konkursie „Podwórkowe kapele“ – aby wziąć w nim udział wystarczy przesłać swoje zgłoszenie wraz z nagraniem audio-video, utworu wykonanego w ciekawym plenerze Wieliczki podczas tegorocznych Dni Świętej Kingi. Jeśli więc w swoim smartfonie macie filmik nakręcony podczas ostatniego weekendu, podzielcie się nimi, wysyłając na adres wckultury@gmail.com. Do wygrania – uwaga – pięknie brzmiące ukulele :-)