Wielickie Centrum Kultury

“Orkiestranci i Uskrzydleni”- wernisaż Józefa Piotra Kowalczyka

W sobotni wieczór, 21 maja w Wielickiej Mediatece odbyło się uroczyste otwarcie wernisażu wystawy pt. “Orkiestranci i Uskrzydleni”, wieloletniego członka Wielickiej Grupy Twórców Art Klub, znajdującej się pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury Pana Józefa Piotra Kowalczyka. Tytuł wystawy zdecydowanie nie jest przypadkowy i idealnie odzwierciedla powiedzenie, iż muzyka uskrzydla. Jak mawia sam artysta, orkiestranci są interpretowani jako członkowie orkiestry przedstawieni w sposób abstrakcyjny, natomiast uskrzydleni to publiczność, która dała się porwać muzyce.

Rodowity Wieliczanin rzeźbi od blisko 50 lat. Materiał rzeźbiarski, na którym tworzy to przede wszystkim drewno, ale też sól, wapień pińczowski, piaskowiec, steatyt. Zajmuje się również malarstwem, stworzył ciekawy i zabawny cykl ,,Strachów”. Pracował w wielickiej kopalni soli jako górnik- rzeźbiarz, kontynuując tradycje rzeźbiarskie górników solnych. Pozostawił po sobie pod ziemią trwały ślad w postaci solnych rzeźb tj. pomnik Wolfganga Goethego znajdujący się przy wejściu do komory Weimar oraz popiersie Juliusza Słowackiego na trzecim poziomie kopalni. Obydwie rzeźby są autorskie – począwszy od pomysłu, poprzez projekt, model i wykonanie. Pan Józef uczestniczył również w pracach przy powstawaniu pomnika Jana Pawła II, który znajduje się w kaplicy św. Kingi. W samej Wieliczce i okolicy również można spotkać rzeźby autorstwa Pana Józefa. Są to m. in. św. Kinga znajdują się w niszy na ścianie Zamku Żupnego, św. Kinga w kościółku św. Sebastiana, płaskorzeźba Jana Pawła II w szkole w Śledziejowicach, św. Józef i św. Faustyna na prywatnych posesjach.
Do tej pory prace Pana Józefa były eksponowane na ponad 130 wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju i za granicą. Najwięcej wystaw miało miejsce w Wieliczce, we współpracy z Art-Klubem, którego jest jednym ze współzałożycieli. Nie można nie wspomnieć, że jest on również laureatem licznych nagród i wyróżnień w konkursach oraz przeglądach twórczości amatorskiej w dziedzinie rzeźby. Wielokrotnie został uhonorowany dyplomami przez Burmistrza Wieliczki za promowanie miasta i kultury, otrzymał również Perłę Powiatu Wielickiego w dziedzinie kultury. Posiada również medal ,,Za zasługi dla kultury polskiej” przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Lista wielu dotychczasowych sukcesów Pana Józefa, została wzbogacona tego wieczoru o kolejne ważne odznaczenia. Brązowy medal ,,Zasłużony kulturze Gloria Artis” został przyznany przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana prof. Dr hab. Piotra Glińskiego na mocy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Uroczystego wręczenia medalu dokonała Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk. Ogromne zaangażowanie w wieloletnią działalność kulturalną zostało uhonorowane również przez Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła przyznaniem Panu Józefowi Piotrowi Kowalczykowi, Odznaki Horowej Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka. Odznaczenie zostało wręczone wraz z serdecznymi gratulacjami przez Zastępcę Burmistrza ds. Społecznych Agnieszkę Szczepaniak. W imieniu zespołu Wielickiego Centrum Kultury życzenia kolejnych pięknych jubileuszy i podziękowania za aktywną współpracę przy ocenie prac w konkursach plastycznych organizowanych przez jednostkę, a także uczestnictwo w otwarciu nowego projektu „Wielicki Tydzień Rodzin”, zapoczątkowanego rodzinnym malowaniem plenerowym złożyła Dyrektor Wielickiego Centrum Kultury Magdalena Kot. Wśród gości jubileuszowego wernisażu nie zabrakło również Prezes Wielickiej Grupy Twórców Art Klub Elżbiety Kalwajtys, wraz z członkami tej artystycznej grupy, a także Prezes Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Elżbiety Achinger.

W artystycznej części wieczoru publiczność miała okazję wysłuchać koncertu chóru ,,Camerata” pod dyrekcją p. Izabeli Szoty, który tego roku świętuje jubileusz 25-lecia swojej działalności. Gościem specjalnym wieczoru był znany artysta, jazzman, założyciel legendarnego już zespołu ,,Laboratorium”, twórca Krakowskich Zaduszek Jazzowych Marek Stryszowski, który wystąpił w duecie z gitarzystą Pawłem Ścierańskim, tworząc na zakończeniu występu wyjątkową kompozycję o Panu Józefie, co spotkało się z dużymi brawami ze strony publiczności.
Wystawa „Orkiestranci i Uskrzydleni” została wyeksponowana w górnej części, reprezentacyjnego holu Wielickiej Mediateki i będzie ją można oglądać do 24 czerwca br.

 

Exit mobile version